O NAMA

 

Naš profesionalni zadatak je da zajedno sa vama uspostavimo prijatnu radnu atmosferu u kojoj ćemo otkloniti prepreke koje stoje na putu vašeg ličnog rasta i razvoja.

Koristeći emocionalni pristup u psihoterapiji, cilj je da razumemo prirodu i otklonimo uzrok psihološkog i emotivnog problema sa kojim se suočavate. 

 

Ko smo mi?

Brankica Stanković

Dipl. psiholog, emocionalni savetnik

Osnivač Psihološkog centra Progressus, emocionalni savetnik, akreditovani kouč psiholog, psihoterapeut u superviziji sa desetogodišnjim iskustvom u radu u zdravstvu i privatnoj praksi.

Članica sam Društva psihologa Srbije, emocionalni savetnik i integrativni psihoterapeut pod supervizijom – profesionalni nivo, psiholog u zdravstvu sa položenim državnim ispitom u Ministarstvu zdravlja.

Pomažem klijentima da rešavaju i prevazilaze različite životne krize, kao što su anksiozna i depresivna stanja, bračne i porodične probleme, konflikte u intrepersonalnim odnosima, probleme u roditeljstvu, razvojne krize, probleme ishrane, probleme na poslu. Radim individualnu, partnersku i suportivnu psihoterapiju primenjujući integrativni emocionalni metod u psihoterapiji.

U svemu što radim koristim znanje iz emocionalnog pristupa u psihoterapiji kao i znanje iz koučing psihologije. Iz iskustvenog psihoterapijskog rada naučila sam da je prepoznavanje i prihvatanje problema prostor za progresivan lični i profesionalni rast, zato je i ime našeg psihološkog centra baš takvo, jer verujem u sposobnost čoveka da i u teškim životnim situacijama može da prepozna i nauči da koristi svoje snage, emocionalne i mentalne, kako bi lakše prevazišao doživljaj problema i doživeo ohrabrenje da se lakše upusti u novo poglavlje svog života i karijere.

U osnovi moj rad nije fokusiran na dijagnozu, simptom ili problem sam po sebi, već na kompletnu osobu, kao i na porodične, socijalne ili interpersonalne odnose u kojima klijent živi a koji doprinose održavanju ili rešavanju problema.

Nela Mitković

Dipl. psiholog, emocionalni savetnik

Direktor Psihološkog centra Progressus, diplomirani psiholog i emocionalni savetnik, integrativni psihoterapeut pod supervizijom.  Živim i radim u Nišu. Imam dugogodišnje iskustvo u radu sa starijim licima u socijalnoj zaštiti, radu sa adolescentima i decom.

U svom radu sam naučila da je najbitnije da sa klijentom uspostavim odnos pun poverenja, empatije koji je podržavajući. Pomažem im da kanališu svoje emocije, suoče se i prevaziđu svoje probleme kako bi ostvarili željenu promenu, da maksimalno iskoriste svoje snage i potencijale u radu na sebi.

Osim što  uživam u svom poslu, volim da provodim vreme sa svojom decom, u druženju sa prijateljima i porodicom. Volim muziku, kreativan rad, knjige, pozorište, bioskop.

Članica sam Društva psihologa Srbije, emocionalni savetnik, integrativno emocionalni psihoterapeut pod supervizijom, licencirani socijalni psiholog od strane Komore socijalne zaštite kao i zdravstveni psiholog.

Moto kojim se vodim u radu je da druge ne možemo menjati, sebe možemo, i u tome je zapravo ključ, menjamo pogled, doživljaj cele situacije.

Moj pristup je nedirektivan, empatičan, usmeren na klijenta uz bezuslovno prihvatanje istog.

Psihoterapija

Psihoterapija je osmišljen, na iskustvu zasnovan, sistematski metod pomoći jedne osobe drugoj psihološkim sredstvima sa ciljem da se ta druga osoba oseća bolje, da se oslobodi određenih smetnji, da uspešnije funkcioniše u životu i unapredi svoji duševni, pa time donekle i fizički razvoj.  

Kroz psihoterapiju ljudi imaju odličnu priliku da upoznaju sebe, svoje osobine, jake i slabe strane, obrasce ponašanja koji su se pokazali lošim, itd. Bolje poznavanje sebe pomaže ljudima da imaju jasniju sliku o sebi i da vide šta žele da menjaju.

Kroz emocionalni pristup u psihoterapiji pomažemo ljudima da osveste, dožive i prožive bolna potisnuta osećanja.
Vodimo se etičkim principima, na prvom mestu poverenje, posvećenost klijentu, jer mi smo tu zbog klijenta, i autonomija – što se odnosi na slobodu klijenta da donese sopstvene odluke i ima svoje akcije.
U radu koristimo kombinaciju različitih terapijskih pristupa i metoda što omogućava da dođemo zajedno do rešenja u zavisnosti od tegoba i afiniteta klijenta.

Emocionalno savetovanje je proces u kome pričamo o temama iz sadašnjosti i prošlosti koje mogu bitno uticati na svakodnevno funkcionisanje i život klijenta, cilj je da klijet prepozna i doživi svoje nepoznate, nedoživljene i nesvesne emocije.

Osnovni postulati: Empatija, poverenje, ljubav, produktivnost, lični rast.

Individualna psihoterapija

Podrazumeva isceljujući proces u radu jedan na jedan kroz koji klijent i psihoterapeut u potpuno bezednom i empatičnom okruženju istražuju teškoće i važna pitanja koja bitno utiču na život klijenta.


Koliko će psihoterapija trajati i kako će izgledati zavisi od problema klijenta, očekivanja i od samog toka terapije.


Na individualnu terapiju klijenti mogu da se jave iz najrazličitijih razloga, najčešće da bi rešili teškoće u partnerskim odnosima, roditeljstva, gubitka, poteškoća u profesionalnom funkcionisanju, kao i nekih psihičkih simptoma (anksioznog, depresivnog
raspoloženja), različitih emocionalnih kriza, pre svega doživljaj istih.


A takođe se mogu javiti i iz potrebe za rastom i razvojem kvaliteta života, kroz otkrivanje novih potencijala i uvida o sebi i drugima.

Rad sa starim licima

Starije osobe daju značajan doprinos društvu kao članovi porodice, volonteri. Mnogi su u opasnosti od razvoja različitih mentalnih stanja. 

Psihoterapija starih lica se pokazala delotvornom kod sledećih tegoba i duševnog stanja: aksioznost, demencija, poremećaj spavanja, depresija, psihološka pomoć hroničnim bolesnicima.


Promene u ponašanju ostarelih osoba često su uzrokovane prilagođavanjem na nove životne okolnosti, bolest, gubitak samostalnosti, smrt supružnika, usamljenost, koje mogu biti “okidač”.


Usled različitih strahova koji prate ovu dob i nedostatak projekcije sebe u budućnosti češće pokazuju depresivne i anksiozne simptome. Kada se prepoznaju prvi simptomi najbolje se leče kombinovanom terapijom koja podrazumeva terapiju lekovima, psihoterapiju prilagođenu osobi i socio terapiju – podrška i uključivanje u društveni život, okolinu.

Period puberteta i adolescencije

Pubertet i adolescencija su jako osetljiv period života kojeg karakterišu vrlo burne promene, kako na fizičkom tako i na psihičkom planu.

Pored uspostavljanja ličnog identiteta, sticanja socijalnog statusa koji je u ovom periodu jako bitan, izbora zanimanja, ostvarivanja uspešne emocionalne veze, treba još i sačuvati dostojanstvo koje je poljuljano težim snalaženjem u novonastalim situacijama. Usled svega ovog može se javiti agresivnost, bes, slab uspeh u školi, nerazumevanje u odnosu sa roditeljima, bezvoljnost, osećaj nesigurnosti i nepripadanja grupi, anksioznost i depresivnost.

U psihoterapiji adolescenata rad je usmeren na jačanje samopuzdanja, samopoštovanja i na jačanje afektivnih veza sa bližnjima.

Terapeut pomaže adolescentu da bolje razume sebe i svoje potrebe, kao i promene kroz koje prolazi, pritom izgrađuje svoj identitet. Na taj način radeći sa adolescentom terapeut pomaže i roditeljima.

Naša misija

Mi smo tvoja sigurna baza empatije, razumevanja,
podrške u tvom doživljaju različitih životnih situacija.

Emocionalni metod u psihološkoj pomoći